top of page
Szukaj
  • Ewa Biel

Pozwól odejść przeszłości


Kiedy jest Ci źle, cierpisz, boisz się, zacznij obserwować myśli, emocje, reakcje, których doświadczasz, Zauważ, że cały ten harmider, przeróżne wyobrażenia, przekonania, a wraz z nimi emocje - pojawią się i znikają. Nie są czymś stałym. Przychodzą i odchodzą. Większość myśli rodzi się w najgłębszych warstwach podświadomości, w których ukryte są nasze wspomnienia, pierwotne lęki, stłumione emocje, automatyczne reakcje. Myśli te wynikają z przeróżnych obaw, które powstały w nas w chwilach silnych przeżyć, często traumatycznych doświadczeń lub w wyniku przeżyć odziedziczonych. Gdy jesteśmy utożsamieni z jakimkolwiek wyobrażeniem, koncepcją, ideą – nie widzimy rzeczywistości, a jedynie ją interpretujemy, według przekonań płynących z nieświadomego umysłu. Myśli są jak produkty w sklepie, jedne kuszą bardziej, inne mniej. Jedne przyciągają uwagę, innych w ogóle nie zauważamy. Bez niektórych produktów nie wyobrażamy sobie życia, nawet jak są szkodliwe dla zdrowia. Lubimy różne smaki: słodkie, gorzkie, słone... Od wielu jesteśmy uzależnieni. Podobnie jest z myślami. Spośród ich ogromnej ilości, świadomość rejestruje te, z którymi się najsilniej identyfikuje. Są one niczym narkotyk, bez którego nie potrafimy żyć. Jak wyjść z nałogu? Tak, jak produkty w sklepie są tylko produktami, którymi możemy się zainteresować lub nie, podobnie rzecz ma się z myślami. Wystarczy, że nauczymy się przenosić uwagę: na oddech, ciało, przestrzeń, ciszę. Gdy tracimy zainteresowanie myślami - myśli znikają.

Zacznij od przeniesienia uwagi na ciało, na oddech i obserwuj proces oddychania: wdech i wydech. Odczuj swoje ciało, osadź się w nim: poczuj, że jesteś, odczuwasz, postrzegasz.

Jeżeli odczuwasz emocje - nie uciekaj przed nimi – bo zepchniesz je głębiej. Odszukaj tego, który się boi, który cierpi i pozostań z nim przez chwilę. Daj uwagę swojemu cierpieniu i głęboko oddychaj. Zaakceptuj stan, który pojawia się w tobie. Spotkaj się z tym, przed czym uciekasz. Odnajdź miejsce w ciele, w którym osadził się lęk, żal, czy gniew i skieruj w to miejsce współczucie, miłość i czułość. Oddychaj i pozwalaj odejść przeszłości, pozwól by wraz z każdym wydechem, to co bolesne opuszczało twoje ciało.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page